once upon a time: persol sunglasses

Sooooo… last time I’ve told you a story about Ray-Ban sunglasses so I guess it’s a great idea to share with you a story about another major sunglasses brand, which is Persol.

There are no words that I can use to describe how much Italians are proud of those sunglasses… What I can tell you is that in 1917 Giuseppe Ratti started making some sunglasses in his eyewear shop based in Turin and those sunglasses happened to be so great, that pilots and sport drivers used them on the daily basis.

Name of the brand is a short form of ‘per il sole’ which in Italian means ‘for the sun’.

The designer was a very creative person and he’s the one who discovered Meflecto and Freccia. Wonder what that exactly means? Ok, I’m here to help! Meflecto is a flexible stem system and Freccia is brand’s trademark which is the silver arrow and some of the companies even feature this symbol… and some of the others just steal it.

What has happened that Persol now is known all around the globe? Well, there was a model 649 that was made especially for tram drivers. Why for them? It’s easy – there was nothing like a tram with windows back then. Yup, I know! So there were Persol sunglasses everywhere and when celebrities decided to spent their vacation in Italy – a Persol sunglasses were some king of must-have for them. Cool, huh?

 perrr
Ostatnim razem opowiedziałam Wam historię Ray-Banów, więc myślę że historia o kolejnym ‘okularowym gigancie’ jest jak najbardziej na miejscu ;) Zapraszam więc na opowieść o marce Persol.

W 1917 mężczyzna o imieniu Giuseppe Ratti zaczął produkować w swoim sklepie optycznym okulary słoneczne. Okazały się być tak dobre, że wkrótce piloci wojskowi i sportowi zaczęli ich używać na porządku dziennym.

Nazwa pochodzi od włoskiego ‘per il sole’, co znaczy tyle, co ‘na słońce’.

Projektant był bardzo kreatywny. To on wymyślił Meflecto i Freccia. Zastanawiacie się pewnie, coto takiego… Już tłumaczę! Meflecto, to system elastycznego i praktycznie niełamliwego skrzydełka, a Freccia, to symbol strzały, który właśnie ozdabia owe skrzydełko (jako ciekawostka powiem, że jest to jeden z najbardziej podrabianych symboli na świecie).

No dobrze… ale co takiego stało się, że marka ta rozpoznawalna jest na całym świecie? Wszystko dzięki modelowi 649, który tworzony był specjalnie dla motorniczych. Czemu właśnie dla nich? Odpowiedź jest prosta – kiedyś nie było czegoś takiego, jak tramwaj z szybami. Tak, dobrze przeczytaliście. Także logicznym jest, że panowie potrzebowali zarówno ochrony przed wiatrem, jak i promieniowaniem słonecznym, czy pyłem. Efekt był taki, że od okularów marki Persol roiło się na włoskich ulicach, więc jeśli ktoś przyjeżdżał na wakacje do Włoch – odbierał okulary tej marki jako swego rodzaju symbol państwa i oczywiście stawały się one wakacyjnym łupem.

3 Reactions

Leave a Reaction

Your email address will not be published. Required fields are marked *