once upon a time: ray-ban sunglasses

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie zaraz po usłyszeniu nazwy Ray-Ban? Zgaduję, że odpowiedź brzmi ‘lanserskie okulary przeciwsłoneczne’? Tak? Zapewne nie obejdzie się bez komentarza ‘bo kto normalny wydaje 600 zł na kawałek szkła i plastiku’, zgadłam? Mam nadzieję, że nie jesteście jednak za bardzo uprzedzeni do tej marki i macie ochotę poznać jej historię. Zapraszam do lektury :)

Za powstanie Ray-Banów odpowiedzialna jest firma optyczna o nazwie Bausch & Lomb. W 1937 roku firma ta wymyśliła i opatentowała powłokę antyrefleksyjną, która została użyta przy produkcji pierwszych Ray-Banów, które zostały wyprodukowane z myślą o lotnikach. Piloci byli wtedy na wagę złota i nadawano im miano bohaterów narodowych. Niestety przez złą ochronę przed promieniowaniem słonecznym cierpieli na migreny i pogarszał im się wzrok w zastraszającym tempie. Ray-Bany miały temu zapobiec. Soczewki w tych okularach były wykonane ze szkła mineralnego, które nie przepuszczało promieni ultrafioletowych i podczerwonych i jednocześnie nie miały złego wpływu na ostrość obrazu. Jak się pewnie domyślacie nazwa marki, to skrót od ‘banish rays’. Okulary były tak dobre, że bardzo szybko zyskały na popularności, a amerykańskie siły powietrzne włączyły model Aviator do swojego wyposażenia. Powłoka antyrefleksyjna, to nie jedyny wynalazek firmy Bausch & Lomb. Podczas II wojny światowej model Aviator został wzbogacony model o cieniowane soczewki lustrzane, dzięki którym piloci widzieli dokładniej odczyty na panelu sterowania.

Ludzie kochali Ray-Bany, a Aviatory poszły w odstawkę (no ok., może to za duże słowo ;)), gdy marka wypuściła w 1952 roku kolejny bardzo udany model – Wayfarer, o których już raczej nic nie muszę mówić :)

ray_ban_by_davidvogt-d3d4dshenglish version soon!

One Reaction

  1. Marta

    Bardzo interesujący post. Sama ich nie noszę, ale historia ciekawa :)

Leave a Reaction

Your email address will not be published. Required fields are marked *