once upon a time: trench coat

FOR ENGLISH VERSION SCROLL THE POST DOWN

Kojarzy nam się z serialowymi detektywami, bądź brytyjskimi celebrytami. Skąd jednak się wziął? Jaka jest jego historia? Płaszcz, którego detale niegdyś budziły wiele emocji, dziś jest po prostu trenczem, który wisi w co drugiej szafie przeciętnego zjadacza chleba, a z czym powiązać nazwę wie nawet totalny laik modowy. Skąd ten fenomen? Postaram się w dzisiejszym poście w przystępny sposób nakreślić historię trencza.

1

Wszystko zaczęło się dość niewinnie. Thomas Burberry będąc uczniem sukiennika pracował nad płaszczem chroniącym przed wilgocią i zimnem, który jednocześnie byłby lekki i wygodny. Kierował się on osobistymi pobudkami, gdyż cierpiał na reumatyzm i brytyjski klimat dawał mu się we znaki.
I tak w 1870 roku Thomas wymyślił płaszcz, który sprzedawał się w mgnieniu oka. Jednak nie był z niego do końca zadowolony i 10 lat zajęło mu wynalezienie materiału zwanego gabardyną, z którego później robiono wszystkie trencze jego projektu. Materiał był tak innowacyjny, że 8 lat później Burberry zdecydował się na jego opatentowanie. Ludzie byli tym materiałem zachwyceni, gdyż gabardyna nie dość, że lekka, przepuszczająca powietrze, to wątek i osnowa tworzące splot skośny – odbijały krople deszczu.
W roku 1895 powstał prototyp trenczu zwany Tielocken, a dzięki niemu Burberry w szybkim czasie stała się najlepiej sprzedającą marką w Londynie.
2

Sukces trenczu Thomasa Burberry potwierdza fakt, że był on wykorzystany przez brytyjskie wojsko podczas II wojny burskiej w Afryce południowej oraz przez Roalda Amundsena podczas jego podróży po zdobycie biegunu południowego. Roald zafascynowany gabardyną zakupił również namiot tej marki. A w trakcie I wojny światowej Burberry został poproszony o poprawienie Tielockena i wyprodukowanie trenczy dla oficerów wojska brytyjskiego. Legenda głosi, że gdy wojna się skończyła – płaszcze wróciły w nienaruszonym stanie, jakby prosto z butiku Burberry.

Jeśli chodzi o modę – mogę gadać godzinami. A tak się składa, że jest od groma ciekawych historii z nią powiązanych. Nie mogę się doczekać, by opowiedzieć Wam wszystkie : )
3Everybody knows what the trench coat is. But sadly not everyone knows the story behind it.
Detectives and British celebrities comes in mind when talking about trench coat. But what exactly happened that that kind of a coat is so popular and desired by millions of people?

Thomas Burberry was a 21 year old boy that suffered from rheumatism. So he started to work for clothier through coat that will protect against wetness and coolness and also will be comfortable and weightless.
In 1870 he invented a coat that stole the show. But Burberry wasn’t even proud of that fact. He felt like something’s not right with the cloth. So 10 years later he invented a cloth named gabardine. It was breathable and weightless and also thanks to warp and weft that were making a slanted braid – raindrops glanced off of it. Gabardine was so unique that Thomas patented it 8 years later.
In 1895 the archetype of a trench coat came into being and it was called Tielocken.

There are so many things that are the proof of a trench coat success. For example: British army wore Tielocken during Second Boer War and then Roald Amundsen wore it during his trip to reach the South Pole. Roald was so rapted by Burberry’s cloth, that he decided to buy a tent for the trip. Another story is that during II World War officers of British army wore improved version of Tielocken and after that War all of the trench coats looked like almost untouched.

When it comes to fashion – there are amazing stories about everything. Can’t wait to tell you more of it!

2 Reactions

  1. Hania

    Ja chcę więcej takich historii! Mogłabym je czytać jako dobranocki przed snem <3 są super!

  2. AnitaMr

    Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dyskusyjnym gazety.pl.
    Ta strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita :)

Leave a Reaction

Your email address will not be published. Required fields are marked *