flare

Do you see the light at the end of the tunnel? Because I do. Every single time. Especially when it comes to fashion ;) You know me for quite some time now, so you know that there was nothing I loved more than some massive ankle boots. Well, times have changed. Since I’m working a lot and there’s no time for me to sit my ass down (like not at all… ever!) – I just had to fall in love with comfortable, sporty shoes. It’s not like it was my decision or something. I just did, you know? And I don’t know how I possibly could ever have a normal life without them. Seriously. Sneakers for life! Do you agree? Let me know! ;)

Zapewne zauważyliście, że ostatnio prezentuję coraz to bardziej sportowe stylówy. Stałych bywalców mojego bloga pewnie na początku to raziło. Moją miłość do ciuchów vintage i masywnych botków wyznawałam przecież co najmniej raz w miesiącu… no, tak to właśnie jest z tą miłością. Przepada jeśli nie jest pielęgnowana. Albo zamienia się w nienawiść jeśli utrudnia normalne funkcjonowanie. Hola, hola! Chyba trochę zagalopowałam się z tymi metaforami. Ciągle mowa o butach, of kors! ;) Przez życie w ciągłym ruchu i typ mojej pracy musiałam po prostu swoje uczucia przerzucić na bardziej praktyczne – wygodne buty. Dobrze, że moda na łączenie sportu z elegancją trwa od paru dobrych sezonów, to to całe przerzucanie jakąś udręką nie było ;)

oversized top sporty chic archiporn flare effect flare effect sporty outfit nike grey shoes polish architecture round sunglasses oversized printed top stylish sunglasses black and white outfit

(kiomi oversized top, top secret asymmetric skirt, nike shoes and brylove sunglasses)

photos by Piotr Pruszkowski

42 Reactions

 1. Aurela

  I love how paired the sneakers. Few years ago I would never wore sneakers unless I am at the gym but now I wear them on repeat :)
  Love the pictures!
  Aurela xoxo

 2. Marisa

  I love that top! It’s a great pattern! I saw a similar one on the website HauteTrader, a fashion resale site. Definitely worth checking out to get the look for less!!

 3. red wig

  I love the whole ensemble. You look so pretty, and the place for the photoshoot is just perfect to the cut of the skirt. Love it all.

Leave a Reaction

Your email address will not be published. Required fields are marked *