Salvatore Ferragamo

Podczas gdy w Polakach sporo zawiści – ja czuję się w tej kwestii totalnie ‘niepolska’. Oczywiście, zdarzyło mi się rzucić ‘kurwą’ pod adresem osoby odnoszącej sukces… jednak w domyśle był to epitet określający moją frustrację spowodowaną faktem, że nie potrafię się spiąć tak, jakbym chciała.

Do czego dążę? A no do tego, że mnie sukcesy innych motywują jeszcze bardziej do działania! Chciałam również przedstawić Wam historię wspaniałego projektanta – Salvatore Ferragamo, któremu można zazdrościć talentu, wiedzy i uporu. Najlepiej jednak nie poprzestać na zazdrości, a wziąć z niego przykład!

Pewnego dnia Salvatore Ferragamo przyjeżdża do USA, otwiera swój przestronny i elegancki sklep przy Hollywood Boulevard, gdzie zaopatrują się kobiety z wyższych sfer (oczywiście wliczając w to gwiazdy wielkiego formatu z Marilyn Monroe na czele). Brzmi jak bajka, ale jak do tego doszło?

Rodzina Ferragamo nie należała do zamożnych. Z tego powodu rodzice nie byli zadowoleni z pomysłu na życie swojego kilkuletniego dziecka (tak! Dobrze przeczytaliście KILKULETNIEGO. Już wtedy odkrył swoją pasję). Chcieli dla niego czegoś więcej. Czegoś, czego sami nie mieli, a zawód szewca stał nisko w hierarchii społecznej.

Za początek jego kariery można uznać moment, w którym zaprojektował i wykonał (z resztek różnych materiałów) buty dla swojej siostry, w których poszła do komunii. Rodziców nie było po prostu na nie stać, więc było to najlepsze wyjście by uniknąć publicznej kompromitacji.

Salvatore był głodny wiedzy. Ta nabyta w Bonito mu nie wystarczyła. Ruszył więc do Neapolu, by móc nauczyć się fachu od profesjonalisty. Następnie wrócił do rodzinnej wioski i tam otworzył własny zakład szewski. Miał wtedy trzynaście lat!!

Trzy lata później, w 1914 roku, wyemigrował do USA, gdzie brat załatwił mu pracę w fabryce obuwia. Jednak szesnastolatek oponował. Nie chciał uczestniczyć w tego rodzaju produkcji. W Stanach najpierw nauczył się angielskiego, a następnie studiował anatomię oraz inżynierię, by skonstruować buty, które nie będą uwierały. Potem założył własną firmę, a młode Hollywood było zachwycone jego twórczością oraz niesamowitym komfortem noszenia butów na obcasie (co nie było wcześniej spotykane) i tak pozyskał klientelę z wyższej półki. Odtąd projektował obuwie dla Sophie Loren, Marylin Monroe i wielu innych ikon XX wieku.

PS: Mam nadzieję, że zainspirowała Was ta historia i weźmiecie się w garść! Bo każdy może osiągnąć to, o czym marzy! Wystarczy ciężka praca i wiara w siebie! :)

12 Reactions

 1. Hanna Dianow

  Wow, skąd odkopałaś taką zarąbistą historię? I te foty… mega :) to się nazywa samozaparcie… niektórzy sukces mają chyba w genach!

 2. SmellOfRedLipstick

  Piękna historia, i faktycznie bardzo inspirująca… Ja już mam pomysł na swój życiowy sukces, tylko teraz trzeba masę ciężkiej pracy i doskonalenia siebie, żeby go osiągnąć :D Życzę więc dużo samozaparcia zarówno Tobie jak i sobie :)
  Pozdrawiam!

 3. Lena

  Niesamowicie inspirujący człowiek! A poziom zawiści w Polsce mnie przeraża, ludzie niestety wolą ściągać innych na dno niż sami skoczyć wyżej. Fajnie, że poruszasz takie tematy. Bardzo podoba mi się Twój blog i dodaję do obserwowanych :)

  Pozdrawiam :)
  http://www.magdalenacibis.blogspot.com

 4. Ines Sun

  zazdrość to najgorsze co może być, kiedyś czytałam, że bardzo ogranicza :)
  Ciekawy post obserwuję.
  Pozdrawiam

 5. Peggy

  Cieszę się, że mój tekst przypadł Ci do gustu. A zdjęcia? Owszem, bardzo inspirujące, takie lubię najbardziej. Więc po prostu spędzam godziny w sieci w poszukiwaniu takich perełek ;)
  Co do Salvatore to masz całkowitą rację! Zamiast wypinać się na innych odnoszących sukcesy trzeba czerpać z nich motywacje do działania by im dorównać :)
  Pozdrawiam

 6. buka

  ja jakoś tej zawiści i zazdrości wszędzie nie widzę, oczywiście, że jest i będzie, ale czy to jest typowa cecha Polaków? nie wydaje mi się!

  inspirująca historia:) pozdrawiam serdecznie:)

 7. paletka

  a ja czuję niedosyt.
  przy następnej tego typu historii poproszę więcej faktów, więcej zdjęć!

  aż chce się czytać takie ciekawostki.

 8. Anonymous

  Świetna historia, poprosimy takich więcej bo naprawdę miło się czyta:) Pozdrawiam
  Kafa

Leave a Reaction

Your email address will not be published. Required fields are marked *